Porady

Przygotowanie instalacji na etapie wylewania fundamentów

Podczas prac ziemnych w trakcie budowy domu raczej nie myśli się jeszcze o sprawach elektrycznych, jednak na tym etapie musimy już wybrać jaki rodzaj uziemienia (PE) wybieramy. Najprostszą a zarazem najtańszą metodą jest wykonanie uziemienia w ławie fundamentowej budynku i wyprowadzenie wypustu w formie bednarki na zewnątrz przyszłego budynku w co najmniej czterech miejscach. Jest to rozwiązanie, które w większości przypadków zapewnia nam odpowiednią rezystancję. Co za tym idzie na kolejnych etapach realizacji inwestycji nie musimy wykonywać już kolejnych punktów uziemiających instalację. 

Drugą sprawą nie mniej istotną, jest też  ułożenie kabla zasilającego pod płytą podłogową – ma to znaczenie tylko w przypadku gdy główna rozdzielcza ma się znajdować w środkowej części budynku.

 

Instalacja elektryczna przy projektowaniu budynku

Wielu architektów przy projektowaniu budynków zapomina o INSTALACJACH ELEKTRYCZNYCH może uważają, że bez prądu człowiek i tak sobie poradzi bo przecież kiedyś żyliśmy w jaskiniach i oświetlaliśmy się pochodniami. Braki te wyjdą w praktyce podczas tworzenia takiego nie dorobionego projektu i w większości przypadków jesteśmy zmuszeni do jego późniejszego stworzenia. Sam projekt (dobrze zrobiony!!) to duża oszczędność czasu zarówno dla wykonawcy jak inwestora. Elektryk nie musi zarzucać właściciela budynku setkami pytań dotyczącymi instalacji, na które TEN w większości przypadków nie zna odpowiedzi.

 

Brak projektu elektrycznego w projekcie budowlanym.

W przypadku gdy w projekcie architektonicznym nie dostajemy osobnego projektu elektryki – obowiązek jego zaprojektowania spoczywa na inwestorze oraz elektryku. Ważna rzeczą, która skraca czas realizacji jest wcześniejsze zaplanowanie sobie poszczególnych punktów wypustowych (gniazd, włączników, oświetlenia) Inwestor jako przyszły użytkownik budynku musi określić sobie odpowiednią funkcjonalność instalacji – wysokość na jakiej mają być wyłączniki, gniazda ich odpowiednie rozmieszczenie oraz ilość. W takich życiowych decyzjach może liczyć na fachową pomoc i doświadczenie wykonującego instalację elektryka jednak końcowa decyzja i akceptacja projektu jest po stronie właściciela.

 

Sposoby prowadzenia obwodów elektrycznych

Nowe instalacje elektryczne można prowadzić na kilka różnych sposobów, wszystko zależy od dalszego prowadzenia prac na naszej inwestycji. Najczęściej układamy przewody YDYp bezpośrednio na ścianach (betonowych, suporeks, cegła) to rozwiązanie jest najlepsze i najtańsze musimy się jednak liczyć z tym że trzeba dać grubszą ilość tynku tak aby przewody były zakryte pod co najmniej 2cm warstwą. W przypadku gdy warstwa ma być mniejsza, konieczne będzie wykonanie bruzd. Co raz częściej można spotkać się również z układaniem przewodów w styropianie docieplającym podłogę, istotnym elementem takiej techniki jest zastosowanie dodatkowej izolacji w postaci rury peszel.

 

Ilość obwodów w instalacji.

Ilość obwodów w instalacji jest ściśle związana z ilością odbiorników jakie docelowo będą użytkowane w danym budynku. Musimy uważać by żaden z nich nie był zbyt obciążony co  może skutkować przegrzewaniem się instalacji w późniejszej jej eksploatacji. 

 

Materiały własne czy wykonawcy?

Jednym z głównych dylematów inwestora jest wybór pomiędzy kupowaniem materiałów na własna rękę a skorzystanie z tych posiadanych przez instalatora. Jako wykonawcy jest nam bez różnicy czy wykonujemy swoja pracę z własnych materiałów czy powierzonych, pod warunkiem że inwestor zakupi materiały zgodnie z naszymi standardami lub upodobaniami. Budujący obiekt musi sobie jednak zdawać sprawę z tego, że biorąc materiały od wykonawcy płaci tylko za rzeczywiste ich zużycie. Wszelkie nadwyżki materiałowe to koszt instalatora (który wykorzysta na innej budowie).

 

Kwestie finansowe

Pamiętaj że im więcej na papierze tym lepiej, dlatego wymagana jest umowa – pozwala to unikać nieporozumień i w razie problemów będzie podstawa do egzekwowania swoich praw, szczególnie dotyczy to np. dodatkowych prac nie uwzględnionych w głównej umowie – nie bójmy się aneksów!

  • Przedstaw wyraźnie swoje oczekiwania odnośnie jakości wykonania- w budownictwie nie ma ideałów, należy ustalić tolerowaną granicę błędu, czasem aby spełnić wymagania trzeba wykonać dodatkowe prace nie ujęte w wycenie.
  • Przemyśl kwestie czasowe: jaki termin będzie najlepszy, w jakich godzinach powinny być wykonywane prace, czy prace mają być przeprowadzany także w sobotę, kiedy najlepiej wykonać prace uciążliwe( np. kucie czy demontaż instalacji), jeśli remontujemy całe mieszkanie jaka kolejność pomieszczeń będzie najlepsza, uwzględniając „drobiazgi” które posiadamy – omów to przed podpisaniem umowy!
  • Ustal z wykonawcą szczegółowe kwestie finansowe.
  • jeśli dajesz zaliczkę na materiały czy płacisz za robociznę etapami – miej to na piśmie, pilnuj faktur i paragonów.
  • ustal kto organizuje i ile będzie kosztował wywóz gruzu, czy jeśli trzeba przesuwać meble zrobisz to samemu czy też zostawisz to fachowcom- jeśli tak to za ile, czy jest to wliczone w cenę?
  • Omów swoje wymagania odnośnie czystości i przechowywania towaru i narzędzi, przerw śniadaniowych- pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji .

Copyright © 2017. All Rights Reserved.